Shiba Inu Özellikleri ve Fiyatları

Shiba Inu Japonya’ya özgü 6 spitz köpeği cinsinden en küçük yapıda olanıdır. Akita ırkına olan benzerliği sebebiyle genellikle Akita ırkı karıştırılır. Shiba Inu ırkı, minyatür bir Akita görünümündedir.

Bu 6 spitz türü, Chow Chow ve Kyüshü ’nün çaprazlanması ile elde edilmiş, ancak Akita, Shiba Inu, Chow Chow ve Kyüshü dışındaki ırklar 2. Dünya savaşında yok olmuştur. Shiba Inu ırkı ise bir gurup köylü tarafından kurtarılmıştır. Çok eski bir ırk olan Shiba Inu ırkının tarihi 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk önceleri kuş avında kullanılan tür, sonradan domuz avlarında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ev köpeği olarak insanlara arkadaşlık etme görevini sürdürmektedir ve Japonya ve Amerika’da en çok beslenen Japon türlerinden biri olarak göze çarpar.

Shiba Inu Irkının Fiziksel Özellikleri

Küçük bir tilkiyi andıran Shiba İnu cinsinin dik küçük ve üçgen kulakları vardır. Şaşı, koyu renk gözlere ve sırta doğru kıvrılan orta boy bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklerine rastlansa da genel olarak kızıl krem renkleri ana renklerini oluşturur. Burunu genellikle siyahtır. Yüksekliği 33–41 santim kilosu 8 -13 kilo arasında değişim gösterebilir.

Shiba Inu Karakter Yapısı

Shiba Inu ırkı, cesur ve ateşli kişiliği ile tanınır. İlginç bir yapıya sahip iradeli ve zeki bu cinsi Japonlar, iyi mizaçlı, cesaretli ve uyanık olarak tanımlar. Shiba Inu, küçük ve atletik bir yapıya sahiptir. Bir Ninja savaşçısı gibi, çevik, hızlı hareket eder. Bu türü sevenler onun üstün bir ırk olduğunu düşünür. Akita ırkı gibi İnatçı bir kişiliğe sahip olan Shiba Inu ırkı dünyaya benzersiz bir sakinlikle yaklaşır.

Shiba Inu Eğitimi

İnatçı kişiliği nedeni ile kolay eğitilebilir bir köpek olduğu söylenemez. Çok temiz bir yapısı olduğu için tuvalet eğitiminde hızlı bir yol kat edilebilir. Ancak erken yaşta eğitime başlanmalıdır. Aksi takdirde eğitiminde güçlükler yaşanması olasıdır. Shiba Inu ırkının karakterini anlamak sonradan hayal kırıklığı yaşamamanız için çok önemlidir. Çok zeki bir köpek olmasına karşın size boyun eğmek istemeyecek ve söylediklerinizi anlamasına rağmen yapmak istemeyecektir. Ona yaptırmak istediklerinizi onun fikriymiş gibi algılatmak Shiba Inu eğitiminde çok etkili bir yoldur ama en iyisi bu cinsin bağımsız yapısını tanıyan bir eğitmenle çalışmaktır.

Shiba Inu Sosyalleşme

Shiba Inu ırkı yine erken yaşta sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır. Çocuklarla iyi geçinse de diğer köpeklerle pek geçinemez. Diğer petlere karşı küçük yaşta eğitim verilirse zarar vermez ama yine de tek başına bırakılmamalıdır. Tasmasız gezdirebileceğiniz bir köpek değildir. Shiba Inu oyuncağı, yemeği hatta belirlediği çevreyi bile koruma içgüdüsüne sahiptir. Erken yaşta sosyalleştirme bu doğasından gelen özelliğini azaltabilir. Çocuklara karşı çok sevecen olmalarına rağmen başka bir köpek ya da çocukla birlikteyken sevdiği ve koruduğu şeyleri ortamdan uzak tutmak gerekebilir.

Shiba Inu Egzersiz ihtiyacı

Sakin yapılarına rağmen oldukça fazla egzersiz ihtiyacı duyar. Bisiklet yanında çok rahat size eşlik edebilir. Egzersiz yaptırılmadığı takdirde kaçmaya eğilimli olabilir.

Shiba Inu Tüy Bakımı

Orta uzunlukta tüylere sahip olan Shiba Inu senede iki kez yoğun olarak tüy döker. Mecbur kalmadıkça yıkamamak gerekir. Haftada bir fırçalamak tüy bakımı için yeterlidir.

Shiba Inu Yaşam Alanı

Tüm bu olumsuz özelliklerine rağmen Shiba Inu sağdık ve koruyucu bir aile köpeğidir. Doğru sosyalleştirilmiş ve eğitilmiş bir Shiba inu çocuklara karşı sevecen ve saygılı davranır. Evde de bahçede de bakılmaya müsaittir. Yüksek çiti olan, bahçeli evlerde bakımı daha kolaydır. Ancak Shiba Inu ırkı da aynı Kyüshü ırkı gibi ailenin bir parçası olmayı severler. Yalnız başına bırakmak onları saldırgan ve anti sosyal yapar.

Shiba Inu Fiyatları

Bu ırk ülkemizde çok yaygın olarak bulunan bir ırk değildir. Genellikle yurtdışından getirilmektedir. Yavru Shiba Inu fiyatları ortalama olarak 750-1200 Dolar arasında değişiklik göstermektedir. Köpeğin genel özellikleri, yaşı, cinsiyeti gibi kriterlere bağlı olarak fiyatlarda küçük değişiklikler olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu