Köpeğimin Yatağa Çıkmasını Nasıl Engellerim?

Köpekler sevimliliklerinin yanı sıra yüksek zekaları ve kolay eğitilebilmeleri ile de tam birer ev hayvanı. Köpeklerin kolay eğitilebilmeleri bu sevimli canlılarla birlikte yaşamayı çok daha kolay hale getiriyor. Köpeğiniz yatağa çıkıyorsa bunu kolaylıkla engelleyebilirsiniz. Ancak bunu engellemek için ceza ya da şiddet gibi yöntemlere asla başvurmamalısınız. Yapacağınız bazı uygulamalar, davranış düzenlemeleri ve değişiklikler ile bu sorunun rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Köpek eve ilk geldiğinde ona yatacak bir yer hazırlayın!

Köpek bir kere yatakta yatmaya alıştıktan sonra onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeye uğraşmaktansa bunu baştan engellemek çok daha makul. Köpeğiniz eve ilk geldiğinde ona en çok kullanılan odada, yani sizinle ve diğer aile bireyleri ile birlikte olacağı yerde bir yatak hazırlayın ve bu yatağın onun olduğunu hissettirin. Köpekler kedilerin aksine yerleri ve eşyaları sahiplenme eğilimindedir bu nedenle köpeğin kendi için hazırlanan yatağı sahiplenmesi hiç zor olmayacaktır. Bu arada yatağına oyuncaklarını koymanız da burayı çok daha çabuk benimsemesine yardımcı olur. Bu yöntemi yatağa çıkma alışkanlığındaki köpekler için de uygulayabilirsiniz. Köpeğiniz için hazırlayacağınız yatağa en sevdiği oyuncakları yerleştirip yatağınıza her çıktığında sabırla alıp kendi yatağına bırakmanız zamanla köpeğin kendi yatağına alışmasını sağlayacaktır. Yani özetlemek gerekirse köpeğin kendi yatağı olması bu sorunu ortadan kaldırmanın ilk koşuludur.

Köpekler onlara verilen eğitimlere kısa süre içerisinde cevap verir ve bunları uygular. Eğer köpeğinize doğru bir şekilde ve cezalandırmadan, ödüllendirerek eğitim verirseniz yatağa çıkma gibi durumlar olmayacaktır. Hatta köpeğinize ev içerisindeki bazı odaları veya bölgeleri bile kısıtlayabilirsiniz. Kısa süreli ve doğru bir eğitim ile bu tarz sorunlar mutlaka ortadan kalkacaktır.

Ekstrem durumlarda köpeği yatağa alabilirsiniz!

Bu arada hayatın içinde bazı ekstrem durumlarla karşılaşıyoruz hepimiz. Bu durumlarda köpeği yatağa alabilirsiniz. Örneğin; köpek çok korktuğunda, evde köpeği rahatsız eden ve güven duymadığı bir misafir varsa ya da nedenini anlayamadığınız şekilde çok havladığında köpeği sakinleştirmek ve rahatlatmak için yatağınıza alabilirsiniz. Bu köpek ile aranızdaki bağın da kuvvetlenmesini sağlar. Ancak köpeği korkutan ya da rahatsız eden durum ortadan kalktıktan sonra köpeği yine yatağına koyup onun yerinin orası olduğunu hatırlatmayı da unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu