Köpeklerde Hamileliğin İşaretleri ve Belirtileri

Köpeklerimizin yeni yavrular dünyaya getirme aşamasında, bizler de en az onlar kadar heyecanlı oluyoruz. Bu konumuzda köpeğinizin hamile olup olmadığını anlayabileceğiniz belirtileri ele alacağız. Sorumlu birer evcil hayvan sahibi olarak köpeğimizin hamile olması durumunda üstümüze düşen görevleri yapmalıyız. Çok daha dikkatli ve özenli davranmalı, belirteceğimiz işaretlerle hamileliği erkenden anlayıp, zor dönemlerine karşı tetikte olmalıyız.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

İştah Bozuklukları

Hamileliğin ilk dönemlerinde köpekler daha az yeme taraftarıdır. Fakat bu durum hamileliğin ortalarına gelince tam tersi şekilde olur ve iştahları artar bununla beraber kilo alımı da olacaktır. Sağlıklı besinler vermeye özen göstermelisiniz. Yanlış gıdalar hamileliğe zarar verebilir, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vücut Değişiklikleri

Köpeğinizin hamile olması durumunda meme uçları daha belirgin hale gelir. Aynı zamanda meme uçları koyu bir renge bürünmektedir. Köpekler hamileliğin ortalama 40. gününde başlayan karın genişlemesiyle de baş başa kalırlar, köpeğinizde gözle görülür karın büyümesi olacaktır.

Bulantı

Köpeklerde de insanlar gibi hamilelik sırasında hormon değişikliğine maruz kalırlar. Bunun etkisi ile hamileliğin ilk dönemlerinde kusma olacaktır. Bu durumun aşırı olması veya birkaç gün devam etmesi durumunda veteriner hekime danışmanızda yarar olacaktır.

Enerji Değişiklikleri

Hamile köpeklerde, normal zamandaki faaliyetlerine göre gün içi aktivitelerinde düşüş olmaktadır. Köpeğiniz de bunu fark ettiğinde telaşlanmamalı ve bunun olağan olduğunu bilmelisiniz.

Yuvalama

Hamilelik köpeklerde yaklaşık 63 gün civarı sürmektedir. Doğum yaklaştıkça köpeğiniz kendisine sessiz ve sıcak bir yuva yapmak için çabalayacaktır. Onun bu çabasına, yaptığı düzeni bozmadan gerekli battaniye, havlu tarzı ekipmanlarla yardımcı olmak gerekir. Oluşturduğu ortamı rahatsız etmemeye özen göstermelisiniz.

Son olarak üremeden sonraki ilk 4 haftada, hamileliği doğrulamak için ultrason gibi işlemleri yaptırmak net sonuçlar vermeyebilir. Sizlerin gözlemleri ilk 4 hafta için daha sağlıklı olacaktır. 4 hafta sonrasında ise veteriner hekime başvurup hamileliği kesinleştirebilirsiniz. Mutlu ve tatlı yuvalar olması dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu