Suriye Hamsteri (Syrian Hamster) Özellikleri ve Bakımı

Son yıllarda gittikçe popülerleşen sevimli kemirgen hamster artık birçok ailenin evcil hayvanı olmuş durumda. Hamster çok sevimli olmasının yanı sıra kolay bakılabilen bir evcil hayvan olmasıyla da çok tercih ediliyor. Ülkemizde ve dünyada farklı hamster türleri mevcut ve bunlardan bazıları evcil hayvan olarak besleniyor. En çok beslenen ve bilinen hamster türleri arasında; Gonzales hamster, Avrupa hamsteri ve Syrian hamster türlerini sayabiliriz. Yazımızın konusu olan Syrian hamster bu üç hamster cinsi içinde en büyük olanı. Ayrıca Syrian hamster sakin yapısı ile de tanınıyor. Yani elinize alıp sevebileceğiniz bir hamster arıyorsanız hem boyut hem de karakter olarak Syrian hamster kesinlikle tam aradığınız evcil hayvan.

Syrian hamster tek yaşar!

Bu küçük kemirgenler kalabalık ya da çift halinde yaşamaktan kesinlikle hoşlanmazlar. Bu nedenle Syrian hamster için uygun büyüklükte bir kafes alınıp tek başına yaşaması sağlanmalıdır. Aksi takdirde ölümle bile sonuçlanabilecek denli büyük kavgalar edebilirler ve bu dişi ile erkek için de geçerlidir. Yani bir dişi bir erkek Syrian hamster bakmak istiyorsanız bu iki hamster için ayrı kafesler kullanmanız gerekir. Altın hamster olarak da adlandırılan Suriye hamsterinin ömrüyse ortalama olarak 2 senedir.

Suriye hamsteri renk körüdür!

Bu minik hayvanların en belirgin özelliklerinden biri renk körü olmalarıdır, ayrıca renk körü olmalarının yanı sıra görme duyuları da pek gelişmemiştir. Ama bu onlar için pek de büyük bir sorun değildir çünkü bu minik hayvanların koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir. Böylece görme duyularının zayıflığını diğer duyuları ile kapatıp gayet başarılı şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

Suriye Hamsteri Bakımı

Yukarıda da söylediğimiz gibi Suriye hamsteri bakımı için tek başına yaşayacağı bir kafes gerekir. Kafesin ebadı hamsterin rahatça yaşayacağı kadar büyük olmalıdır. Ayrıca tabanını da hamsterin eşeleyebileceği yumuşak bir malzeme ile kaplamak önemlidir. Bunun için talaş kullanabilirsiniz. Kafeste bir koşu çemberi olması hamsterin egzersiz ihtiyacını karşılamasını sağlar. Ayrıca yem kabı ve suluk da bulunmalıdır. Hamsterler için satılan hazır yemler ile besleyebileceğiniz gibi çeşitli sebze ve meyveler de vererek taze yiyecekler yemesini de sağlayabilirsiniz. Yazımızı bitirirken şu uyarıyı yapalım; Syrian hamster çok temiz bir canlıdır ve kendini sürekli yalayarak temizler bu nedenle yıkanmasına gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu