Köpeklerde “Bırak” Komutu Eğitimi

Köpeklerde temel itaat eğitiminin bir parçası olan bırak komutu ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik. Köpeklerde bırak komutu, diğer temel itaat eğitimi komutları gibi oldukça faydalı ve verilmesi gereken bir eğitimdir. Gün içinde köpeğinizin almasını istemediğiniz bir eşyayı aldığı zaman, yavru köpeklerde ısırma eğilimi görüldüğü zaman kurtarıcı bir komuttur.

Köpeklerde temel itaat eğitimi yavru ve genç iken verilmesi gereken eğitimlerdir. Aksi halde köpeğiniz yaşlandıkça eğitmesi daha zor olacaktır. Çünkü insanlarda alışılmış davranışları değiştirmek ne kadar zorsa köpekler içinde aynı durum geçerlidir.

Bırak Komutu Eğitimine Nasıl Başlanır?

Bırak komutunu öğretirken tıpkı, otur komutu eğitimi, tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi gibi diğer eğitimlerde olduğu gibi sabırlı ve kararlı olmanız gerektiğini unutmayın. Ancak sabırlı olursanız köpeğinizi istediğiniz gibi eğitebilirsiniz. Köpeklerin dikkati çok çabuk dağıldığı için eğitimi onun dikkatinin dağılmayacağı bir yer seçerek başlayabilirsiniz. Bunun için evinizin bir odasını tercih edebilir ya da köpeğinizin dikkati çabuk dağılmıyorsa eğitimi herhangi bir yerde verebilirsiniz.

  • İlk olarak bırak komutu için köpeğinizin sevdiği bir nesne ya da bir oyuncağı kullanmalısınız. Eğitimi verirken kullanacağınız objenin köpeğinizin dikkatini çekmesi gerekir.
  • Köpeğinizi karşınıza oturtun ve sevdiği bir nesneyi ona uzatarak almasını söyleyin. Oyuncağı ağzına aldıktan sonra otoriter bir sesle bırakmasını söyleyin. Bu aşamada onu teşvik etmek için sevdiği bir ödülü kullanmalısınız. Ödülü burnuna yaklaştırarak bırak komutunu tekrar edin.
  • Oyuncağı ağzından bıraktığı anda ödülü köpeğinize verin.
  • Eğer oyuncağı bırakmıyorsa ödülü burnuna biraz daha yaklaştırın. Köpeğiniz oyuncağı bırakmadığı zaman kesinlikle ağzından zorla almaya çalışmayın. Köpeğiniz bu hareketi bir oyun ya da bir cezalandırma yöntemi olarak algılayabilir. Bu durumda verilmek istenen eğitimin yanlış anlaşılmasına sebep olur.
  • Köpeğiniz verdiğiniz bırak komutunu anlayıp oyuncağı bırakana kadar sabırlı ve esnek bir tutum içinde eğitime devam edin. Eğer eğitim işe yaramaya başladıysa vereceğiniz ödülü giderek köpeğinizden uzaklaştırın ve bir süre sonra ödül olmadan bırak komutunu uygulamasını sağlayın. Köpeğinizin ödül olmadan bırak komutunu uygularsa ona sevginizi gösterin.
  • Eğer köpeğinizin bırak komutunu öğrendiğini düşünüyorsanız günün herhangi bir zamanında köpeğinizin ağzından herhangi bir nesne varken “Bırak” diyerek verdiğiniz eğitimin işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Bırak Komutu Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinize bırak komutunu öğretirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta diğer eğitimlerde olduğu gibi sabırlı olmanızdır. Bırak komutu eğitimi sırasında köpeğiniz için kullanacağınız nesneler onun dikkatini çekmelidir. Köpeğinizin dikkatini çekmeyen bir nesne ile eğitilmesi daha fazla zamanınızı alacak ve eğitimin süresini artıracaktır. Aynı zamanda eğitim sırasında köpeğinize kesinlikle sert davranmamanız ve onu cezalandırmamanız gerekir. Bu durum onun eğitim almasını engelleyecek, eğitim sürecini oldukça uzatacaktır.

Her köpek sahibi köpeğine her eğitimi kendisi veremeyebilir. Eğer bu ve benzeri eğitimler konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız uzmanlardan, köpek eğitim merkezlerinden ve veteriner hekimlerden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu