Chihuahua Özellikleri ve Satılık Chihuahua Fiyatları

Köpekler evcilleştikleri ilk günden beri biz insanların en sadık dostlarından biri. Şehirleşmenin hızlanmasıyla birlikte insanlar şehirlerde, apartman dairelerinde yaşamaya mecbur kalsalar da sevimli dostları köpeklerden asla vazgeçemiyorlar. Ancak şehir ve apartman hayatına daha uygun olan küçük köpek ırklarını dost olarak seçmeye yöneliyorlar. Belki de bu yüzden dünyanın en küçük köpek ırklarından biri olan chihuahua insanların birlikte yaşamayı en fazla tercih ettiği köpekler arasında.

Chihuahua Fiziksel Özellikleri

Chihuahua cinsi köpeklerin en dikkat çekici fiziksel özelliği tabi ki boyutları. Meksika menşei bir ırk olan ve ismini Meksika’nın Aztek eyaletindeki Chihuahua bölgesinden alan bu ırka mensup köpeklerin ağırlıkları 0,5 ile 2,7 kg arasındadır, yani gerçekten de çok hafif köpeklerdir. Boyları ise en fazla yerden omuza kadar 13cm’ye ulaşabilir. Meksika’nın sıcak bir ülke olduğu hepimizin malumu, dolayısıyla chihuahua da sıcak iklim köpeğidir ve soğuğu hiç sevmez. Çeşitli renklerde olabilirler; kahverengi ve beyaz en sık görülen renkleridir. Kulakları iri ve diktir, aynı şekilde gözleri de büyüktür.

Chihuahua Karakteri

Bu minik köpekler sahiplerine ve hatta tüm aileye duydukları sarsılmaz bağlılıkla tanınır. Chihuahua aynı zamanda çok da kıskanç bir karaktere sahiptir. Özellikle sahibini kimseyle paylaşmaktan hoşlanmaz ve sahibine karşı yapılabilecek en ufak ters hareketi çevik yapısı sayesinde cüssesinden beklenmeyecek bir şekilde cezalandırabilir. Yani chihuahua sahibi arkadaşlarınıza el şakası yaparken dikkatli olmanızda fayda var :)

Chihuahualar aynı zamanda çok zekidirler. Ancak birçok küçük köpek ırkında karşılaşılan gürültücülük ve diğer hayvanlara karşı saldırganlık chihuahualarda da sıklıkla görülen sorunlardır. Bu nedenle chihuahuaların diğer hayvanlara ve özellikle de köpeklere karşı saldırgan bir tutuma sahip olmaması için yavruluktan itibaren sosyalleştirilmesi çok önemlidir.

Chihuahua Bakımı

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi chihuahua sıcak iklim köpeğidir ve soğuktan korunması gerekir. Üşütüp hasta olmaması için bu minik köpeklere soğuk havalarda yün elbiseler giydirmek en etkili yöntemlerden biridir. Bu ırka mensup köpekleri çok sık yıkamak yerine fırçalamayı tercih etmek daha doğrudur. Çok sık olmamak kaydıyla ve mutlaka gözlerine, kulaklarına su kaçmamasına özen göstererek yıkamakta da sakınca yoktur.

Chihuahua sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biri köpeklerini sürekli kucakta taşımaktır. Evet, chihuahua minik bir köpektir ve kucakta taşıması kolaydır, ama unutmamak gerekir ki her hayvan gibi bu köpeklerin de egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Yani chihuahua cinsi köpekleri sürekli kucakta taşımak doğru değildir, mutlaka yürütülmesi gerekir.

Chihuahua Fiyatları

Bu ırk ülkemizde tercih edilen ırklardan birisidir. Özellikle apartmanda köpek bakmak isteyenler için oldukça ideal bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. Chihuahua fiyatlarını belirleyen bazı unsurlar vardır. Irkın karakteristik özelliklerini ne kadar taşıdığı ve yaşı en önemli kriterlerdir. Yavru chihuahua fiyatları 3000-5000 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu