Barbet Irkı Özellikleri ve Fiyatları

Günümüzde köpeklerin çoğu ev köpeği olarak bakılıyor ve biz insanlara dostluk yapıyor. Ancak köpeklerin evcilleştikten sonra farklı ırkların ortaya çıkma sebebi aslında insanların köpekleri farklı işlerde kullanıyor oluşuydu. İnsanın tarihinde avcılığın büyük rolü olduğu için çoğu köpek ırkı da avcılık amacıyla kullanılmıştır. Burada şunu da eklemeden geçmeyelim, evet eski çağlarda insanlar hayatlarını sürdürmek için avlanmak zorundaydılar, ancak günümüzde böyle bir zorunluluk yok ve avcılık adı altında yapılan tüm eylemler cinayettir. Avcılık bazılarının iddia ettiği gibi bir spor değil doğaya, hayvanlara karşı işlenen bir suçtur. Günümüzün en sevimli köpek ırklarından biri olan Barbet avcı köpekler sınıfındandır. Nadir bir köpek cinsi olan Barbet özellikle su avları için kullanılmıştır ve günümüzün sevilen aile köpeklerinden biridir. Bu köpeğin kökeni Fransa’dır

Barbet Fiziksel özellikleri

Barbet cinsi köpeklerin boyları 50-60 cm, ağırlıklarıysa 20-25 kg arasındadır, yani orta boy köpeklerdendir. Barbet köpeklerin en karakteristik fiziksel özelliği tüy yapısıdır, uzun, kıvırcık ve kat kat olan tüyleri bu köpeklere çok sevimli bir görüntü katar. Genellikle siyah, kahverengi ve sütlü kahverengidir, çok nadir olmakla beraber beyaz ve gri olanlarla da karşılaşılabilir. Yine nadiren koyu renk tüylü olanlarında göğüs ya da pati kısmında beyaz lekeler bulunabilir.

Ortalama yaşam süresi: 13–15 yıl
Kökeni: Fransa
Mizaç: İtaatkâr, Zeki, Yardımsever, Neşeli
Boy: Dişi: 52–62 cm, Erkek: 57–66 cm
Kilo: Dişi: 14–23 kg, Erkek: 17–28 kg
Renkler: Siyah, Beyaz, Açık Kahverengi, Gri, Kahverengi

Barbet Karakteri

Barbet cinsi köpekler neşeli, zeki, sahibine bağlı ve itaatkardır. Zeki oldukları için çok çabuk eğitilebilen bu köpekler çocuklarla kurdukları mükemmel bağ ile de tam bir aile köpeği sıfatını sonuna kadar hak ederler. Koku alma yetenekleri gelişmiştir ve iz sürebilirler.

Barbet Bakımı

Barbet bakımının en önemli noktası düzenli taramadır. Zira sık ve kıvırcık tüyleri taranmadığı takdirde düğümlenebilir ve bu da pek hoş olmaz. Ayrıca Barbet enerjik bir köpektir ve egzersiz ihtiyacı çoktur. Barbet cinsi köpekleri düzenli olarak yürütmek, hatta vakit buldukça koşturacak oyunlar oynatmak köpeğin ruh ve beden sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Barbet Fiyatları

Ülkemizde çok yaygın olarak gördüğümüz bir ırk değildir. Bu nedenle zor bulunan bir ırktır. Eğer bu ırkı istiyorsanız muhtemelen yurtdışından getirmeniz gerekecektir. Fiyatları ise 5000-9000 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu