Köpeklerde Kafes Eğitimi ve Kafes Seçimi

Köpeklerde kafes eğitimi, evde beslenen köpekler için köpeklerde tuvalet eğitimi gibi gerekli bir eğitimdir. Köpeklerinizi kafese alıştırmanız pek çok açıdan hem sizin hem de köpeğiniz için gereklidir. Bu bakım konusunda sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. Köpeklerde kafes eğitimi aslında çok zor değildir. Birçok köpek sahibi bu eğitimi birkaç oyuncak ve ödül ile rahatlıkla yapabilecektir. Bu anlamda da etkili bir eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle evde bakılan küçük ve orta ırk köpekler için bu eğitimi önermekteyiz.

Köpeklerde Kafes Eğitiminin Önemi

Köpeğinize kafes eğitimi vermek pek çok açıdan hem dostunuz hem de sizin için oldukça faydalı bir eğitimdir. Bu eğitimin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Evinize köpekten korkan bir misafiriniz geleceği zaman, hem köpeğinizin rahatlığı hem de misafirinizin huzursuz olmaması için kafesi kullanabilirsiniz. Köpeğiniz kafesinde dinlenirken siz de misafiriniz ile hoş bir sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Köpeğinizle ilgilenemediğiniz zamanlarda onun evdeki eşyalara zarar vermemesi ya da bir şekilde kendine zarar vermemesi için köpeğini kafesine gönderebilirsiniz.
  • Eğer evinizde açıkta elektrik kablosu ya da köpeğiniz için tehlikeli bir ev aleti varsa onu kafesine göndererek bu tehlikelerden onu koruyabilirsiniz.
  • Köpeklerde hiperaktivite durumunu kontrol altına almak için kafes eğitimi verilmesi gerekir.
  • Toplu taşıma araçlarında ya da uçak ile seyahat ederken köpeğinizle güven içinde seyahat edebilirsiniz.
  • Köpeğinizi kafes ile bir yere taşımanız gerektiğinde bu duruma alışkın olduğundan ekstra problemleri engelleyebilirsiniz.

Köpeğimi Kafese Alıştırmak İçin Ne Yapabilirim?

Köpekleri kafeslerine alıştırmak için kullanılan en sık yöntemlerden birisi de köpeğinizin sıklıkla kullandığı bir eşyayı kafesine koymaktır. Bu yöntemi uygulamadan önce mutlaka kafesin kapısını açık bırakmalısınız. Köpeğinizin mamasını, oyuncağını ya da yatağını kafesin içine koyarak kafesi onun için çekici kılmalısınız.

Köpeklerde kafes eğitiminin amacı: o kafesin yalnızca köpeğinize ait olduğunu anlatmaktır. Bunu unutmamalısınız. Köpeğinizi kafese götürmek için onu zorlamayın. Bu şekilde bir uygulama yaparsanız köpeğiniz onu cezalandırdığınızı düşünür ve kafesin ceza ile ilgili bir şey olduğu algısına kapılır. Böylece kafesine alışmak yerine oradan daha fazla uzaklaşır.

Köpeğiniz kafesine girdiği zamanlarda onu teşvik edici sözler söyleyin. Bu hareketin iyi bir şey olduğunu anlaması için ona yardımcı olun.

Köpeklerde Kafes Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Köpeklerde kafes seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk kural köpeğinizin büyüklüğüdür. Kafes ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır.
  • Kafeslerin kilit mekanizmalarının ve eklem yerlerinin doğru çalıştığına emin olmalısınız.
  • Kafeste yer alan deliklerin büyüklükleri önemlidir. Köpeğinizin patisinin buralara sıkışmaması için uygun büyüklükte olmalıdır.
  • Eğer sıklıkla seyahat ediyorsanız plastik köpek kafesi tercih edebilirsiniz. Bu tür kafesler hem temizliğinin kolay olması hem de hafif olması açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca plastik kafesler evcil hayvan taşıma kurallarına uygun olarak üretilmektedir. Bu anlamda sorun yaşamazsınız.

Her köpek sahibi, köpeği ile sorunsuz ve eğlenceli vakitler geçirmek ister. Bunun için yavruluk döneminden itibaren verilecek olan eğitimlerinde etkisi büyüktür. Köpek eğitimleri hakkında detaylı bilgilere “Köpek Eğitimi” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu