Kısırlaştırma Kedilerde Saldırganlığa Neden Olur Mu?

Kedi bakımı her zaman söylediğimiz gibi bu tatlı hayvanların önüne bir kap su ve mama koymaktan ibaret değildir. Bir kedi sahiplenecek olan herkes aileye yeni katılacak üyenin birçok ihtiyacı olabileceğini, aşılanması gerektiğini, çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini ve tüm bunların kedi sahiplerine maddi ve manevi bir takım yükümlülükler getirdiğini bilmelidir. Konumuza dönersek, kısırlaştırma bugün artık tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kedi bakımının rutin uygulamalarından biri olarak kabul ediliyor. Elbette kısırlaştırmaya karşı çıkanlar da var ancak kısırlaştırmaya karşı çıkanların bu muhalefetlerini pek de geçerli argümanlar ile destekleyebildiklerini söylemek zor. Zira her yıl sokaklarda binlerce yetişkin ve yavru kedi açlık, sefalet, hastalık, trafik kazaları, zehirleme ve kötü niyetli insanlarca yapılan şeyler nedeni ile hayatını kaybederken, hayatta kalanlar ise acı dolu ve sefil bir yaşam sürerken kısırlaştırmaya karşı çıkmanın hiçbir makul açıklaması olması mümkün değil. Kısırlaştırma konusunda bilinçsiz kişilerce ortaya atılan ve hiçbir dayanağı olmayan iddialardan biri de kısırlaştırılan kedilerin saldırganlaştığı. Peki, gerçekten kısırlaştırma kedilerde saldırganlığa neden olur mu?

Kısırlaştırma kedilerde saldırganlığa neden olmadığı gibi kısır kediler diğerlerine kıyasla çok daha sakindirler.

Kediler kızgınlık dönemlerinde agresifleşirler!

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki sokakta kavga ettiğini gördüğünüz kedilerin çoğu erkektir ve kavga etmelerinin sebebi etrafta çiftleşmeye hazır bir dişi kedinin varlığıdır. Yani özellikle de erkek kediler kızgınlık dönemlerinde diğer erkek kedilerle kavga ederler ve bazen bu kavgalar neticesinde ciddi şekilde yaralanabilirler.

Kızgınlık dönemine giren ama çiftleşemeyen kedi saldırganlaşabilir!

Bunun yanı sıra evde bakılan kediler de kızgınlık dönemlerine girdiklerinde her zamankinden farklı davranışlar sergileyebilirler ve çiftleştirilmeyen kediler bu nedenle strese girebilir, sahibine karşı da saldırganca davranışlar sergileyebilir.

Kısırlaştırılan kediler sakinleşir!

Kısırlaştırılan kediler saldırganlaşmadığı gibi eskisine kıyasla çok daha sakin hale gelirler. Üstelik kısırlaştırma kedilerde evden kaçma, erkek kedilerde işaretleme gibi birçok olumsuz durumun da önüne geçtiği gibi kedilerde ortaya çıkabilecek bir sürü genital hastalığı da engelleyerek hayatlarının uzamasını sağlar. Kısırlaştırmanın birçok avantajı söz konusudur. Buradan kısırlaştırmanın avantajlarına detaylı olarak bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu