Köpek Kulak Bakımı ve Temizliği

Köpekler için burun ve kulaklar yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından en önemli organlardan biridir. Seslere karşı aşırı derecede duyarlı olan köpeklerin kulakları kirlenmeye müsait olduğundan ve temizlenmediğinde köpeğin yön bulma gibi duyularını karşılamakta zorlanmasına neden olacağından köpek kulak bakımı ve temizliği dikkat edilmesi gereken konulardan olmaktadır.

Köpeklerde Kulak Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerin kulakları kafatası ile birleşim noktalarında kıvrımlar olan bir anatomiye sahiptir. Bu kıvrımlı yapı nedeniyle çoğu zaman kirler ve temizlik sonrası su birikintileri kıvrımların arasında kalabilmektedir. Köpeklerde kulak bakımı yapılacağı zaman kıvrımlar kadar iç kısımlara da dikkat etmek gerekir. Ayrıca kulakların içerisine girecek kirleri önlemek adına köpeklerin kulaklarında bulunan tüyler ve kılların bakımı da köpek kulak bakımının bir parçası sayılmaktadır.

  • Köpeğiniz varsa günlük rutin bir şekilde köpeğinizin kulaklarını kontrol etmeniz gerekir. Zaman zaman ufak toz ve kir parçalarının dışında gözle görülecek büyüklükte taşlar ve ya diğer şeyler kaçabilir.
  • Köpeklerde dış kulakların kıvrımlarında kalan kirleri elinizle ve ya nemli bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz.
  • İç kulakta göreceğiniz kirler için bir kulak çöpünü nemlendirerek temizleyebilirsiniz. Kulak çöpü yerine hidrojen peroksit ve mineral yağları gibi temizleyici ürünler kullanabilirsiniz.
  • Köpeklerinizin kulağını her gün temizlemek istemeniz küçük dostunuzun canını yakabilir. Çünkü köpeklerin iç kulakları çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kulakları belirli günlerde ve aralıklar ile temizlemenizde fayda olacaktır.
  • Köpeğinizin kulağını temizlemek ya da burada kir bulunup bulunmadığını öğrenmek amacıyla kulağına çöp ve ya diğer cisimleri girdirmemeniz gerekir. Köpeklerin kulak yapısı hassas olduğundan dolayı ömür boyu sağırlık gibi sorunlara neden olabilirsiniz.
  • Köpeklerinizin iç kulağında gereğinden daha büyük tüyler çıkıyorsa bunu fark ettiğiniz anda veterinere götürmeniz gerekir. Çünkü köpeklerin kulak içlerinde oluşacak kıl uzaması bir süre sonra düğümlenmelere neden olabilmektedir.

Köpeklerde kulak temizliği yaptıktan sonra kulakların kıvrımlarında kalan ıslak noktaları kurulamanız gerekir. Burada kalacak ilaç kalıntıları ve su birikintileri bir süre sonra enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Köpeklerde kulak bakımı ve temizliği için veteriner hekime düzenli olarak kontrol ettirmeniz köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu