Köpeklerde Ağlama Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpekler, kediler ve diğer canlılar yaşadıkları sorunları anlatabilmek için konuşamaz. Hayvanlar sorunlarını sahiplerime anlatmak için havlama, inleme ya da ağlama gibi ifadeler kullanırlar. Bunun yanında bazı davranış değişiklikleri ve hareketlerde sorunları ifade etmekte kullanılabilir. Bu konumuzda sizlere köpeklerin kendilerini sahiplerine anlatmak için kullandıkları yöntemlerden bir tanesi olan ağlamadan bahsedeceğiz. Köpekler ağlayarak yaşadıkları sağlık sorunlarını ya da psikolojik sorunları bir şekilde ifade ederler. Bunun yanında köpeklerde ağlamanın birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları hakkında sizlere bilgi vereceğiz ve çözüm yollarını konuşacağız.

Köpekler Neden Ağlar?

Köpeklerin ağlamasına neden olan pek çok farklı sebep vardır. Bu sebepler arasında fiziksel sağlık sorunları olduğu gibi psikolojik sorunlar da yer alır. Köpekler ağlamayı bir ifade biçimi olarak kullanır. Genellikle olumsuz bir durum ile karşılaştıklarında bu ifade yöntemini seçerler. Köpeklerde ağlama nedenlerini fiziksel ve psikolojik olarak ayırmak doğru olacaktır.

Fiziksel Problemler

Köpeklerin yaşadıkları hastalıklar onların ağrı ya da acı çekmesine neden olur. Köpekler herhangi bir yerleri ağrıdığı zaman bunu dile getiremez. Bu nedenle sürekli havlama, inilti şekilde ses çıkarma ya da ağlama yolunu seçerler. Eğer köpeğiniz daha önce yapmadığı şekilde ağlıyorsa muhtemelen sizin fark edemediğiniz bir sağlık sorunu ile mücadele ediyordur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden köpeğinizi muayene ettirmelisiniz. Çünkü köpeğinizin ağrı çekmesine bir grip neden olabildiği gibi bir kanser türü de neden olabilir. Hastalığın erken teşhis edilmesi, tedavi süreci açısından oldukça önemlidir. Özellikle sindirim sistemi ve hareket sistemi ile ilgili problemlerde ağlamayı daha sık görebiliriz. Fakat dediğimiz gibi altında yatan yüzlerce farklı sorun veya hastalık olabilir.

Psikolojik Problemler

Köpekler de insanlar gibi duygusal bir yapıya sahiptir. Sahiplerinin ya da diğer dostlarının yaşadığı durumlar onları tahmin ettiğimizden daha çok etkiler. Köpeklerin sahiplerinden uzun süre ayrı kalması, evin içinde yaşayan bir başka canlıdan uzaklaştırılmaları, çok sevdikleri sahiplerinin kaybı, uzun süre yalnız kalmaları, eş veya yavrularından ayrılmaları, bulundukları ortamlarda rahatsızlık verici bir durumun olması ve bunlara benzer daha pek çok durum köpeklerin korkmasına, buna bağlı olarak stres yaşamalarına neden olur. Stres yaşayan köpekler ise bu durumu ağlayarak göstermeye çalışır.

Burada özellikle yalnızlığa dikkat çekmek istiyorum. Köpeklerde ağlamanın belki de en çok karşılaşılan nedeni yalnızlıktır. Sahibinin köpeği evde yalnız bırakması ciddi psikolojik baskıya neden olmaktadır. Köpek ise tepkisini ağlayarak gösterir.

Ne Yapmalıyım?

Eğer köpeğiniz ağlıyorsa ilk olarak bunun neden olabileceğini araştırmalısınız. Eğer etrafta onu korkutan ya da rahatsız eden herhangi bir durum yoksa bir veterinere başvurmalısınız. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi köpekler pek çok nedene bağlı olarak ağlayabilir. Veteriner hekim, sizin desteğiniz ile sorunun bir davranış problemi mi yoksa bir hastalıktan mı kaynaklandığını anlayacaktır. Buna göre çözüm yolları üretilecektir.

Herhangi bir hastalık ve sağlık sorunundan kaynaklı ağlama problemlerinde öncelikli olarak mevcut sorun veya hastalığın tedavisi gerekir. Köpeğiniz ağrı duymamaya başladığında ağlama sorunu da ortadan kalkacaktır. Veteriner hekim bu durumda köpeğinize ağrı kesici uygulamalar yapabilir. Psikolojik sorunlardan kaynaklı davranış problemi olarak ortaya çıkan ağlama sorunlarında ise farklı çözüm yolları geliştirilebilir. Sebebi ortadan kaldırmak çözüm olacaktır. Fakat bazen bu durum mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda ise yavaş yavaş alıştırma metotları kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu