Yavru Kedi Süt İçer Mi?

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri süt. Çoğu kişi yolda bir yavru kedi bulduğunda yapacağı ilk şey minik bebeği süt ile beslemek. Çünkü kedi denilince aklımıza ilk gelen şey süt oluyor ve kediler de gerçekten sütü çok seviyorlar. Oysa inek sütü kedilere yarar sağlamak bir yana sağlıkları için ciddi tehlikeler içeriyor.

Kediler laktozu sindiremiyor!

Yavru kedilere de yetişkin kedilere de süt vermenin yanlış olmasının altında yatan neden kedilerde sütte bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzimin bulunmaması. Laktoz intoleransı olarak tanımlanan bu durum kedilerin laktozu sindirememesine yol açıyor. Bunun yanı sıra süt yüksek miktarda protein ve yağ içeriyor ve bu yetişkin kedilerin dahi inek sütünü sindirmesini oldukça zorlaştırıyor, yavru kedilerinse sindirim sistemlerini ciddi şekilde zorluyor.

Laktoz kalın bağırsaklarda bakteri oluşumuna yol açıyor!

Laktoz intoleransı olan kedilere verilen sütte bulunan laktoz sindirilemediği için kalın bağırsaklara gidiyor ve orada birikiyor. Bu da kedinin kalın bağırsaklarında bakteri oluşumuna yol açıyor. Elbette bakteri oluşumunu da enfeksiyonlar izliyor. Yani yavru kediye vereceğiniz süt minik pisinin sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkileyebiliyor.

İlle de süt verecekseniz…

Yavru kediniz sütü çok sevdiği için dayanamayıp ona süt vermek istiyor olabilirsiniz, ki bunu çoğu kedi sahibi yapıyor. Minik pisiye ille de süt verecekseniz piyasada bulunan laktozsuz sütleri ya da soya sütünü tercih etmelisiniz. Yine de veteriner hekimler özellikle soya sütü verirken dikkatli olmak gerektiği konusunda uyarıyorlar. Bunun için önerilen yavruya önce az miktarda soya sütü verilmesi ve şayet bir rahatsızlık oluşmazsa verilmeye devam edilmesi yönünde. Ayrıca ister soya sütü ister laktozsuz süt vermeyi tercih edin, bu sütleri de her öğün değil ara sıra vermek gerekiyor yavru kedilere.

Yavru kediler için anne sütü çok önemli!

Yazımızın sonuna gelmişken yavru kediler için anne sütünün önemi konusuna değinmeden geçmeyelim dedik. Yavru kedilerin 8 haftalık olana değin anne sütü emmeleri sağlıkları için vazgeçilmezdir. Ancak annesiz kalmış yavru bir kediniz varsa ona inek ya da diğer sütler yerine yavrunun bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olacak ve kolay sindirebileceği şekilde özel olarak formüle edilmiş anne sütlerini vermeniz en sağlıklısı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu