Kedilerde İshal ve Kötü Kokulu İshal

Söz konusu kediler olduğunda en sık karşılaşılan sorunlardan biri ishaldir. İshal basit sebeplerle de ortaya çıkabildiği gibi altta yatan çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabiliyor. Bu nedenle tüm kedi sahiplerinin kedilerinin dışkısını her zaman dikkatli şekilde gözlemlemesi ve olağandışı bir durum olan ishalin varlığını fark ettiğinde bunu mutlaka ciddiye alması gerekiyor.

Kedilerde ishali tetikleyen belli başlı sebepler olarak şunlar karşımıza çıkıyor.

  • Beslenmeye bağlı (mama değişikliği)
  • Düzensiz ve bozuk besinler ile beslenme
  • Özellikle sindirim sistemi enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar
  • Kimyasal ya da bitkisel madde kaynaklı zehirlenmeler
  • Lenfoma ve karsinoma gibi kanser türleri ve tümörler
  • Pankreatitis, hipertriodizm gibi bazı hastalıklar
  • Böbrek ve karaciğer hastalıkları
  • Bazı ilaçların kullanımı

Görüldüğü gibi kedilerde ishal birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Peki, kedinizin basit bir besin değişimi nedeniyle mi yoksa çok daha ciddi bir sebeple mi ishal olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Öncelikle kedinizin ishal olduğunu fark ettiğinizde yediği mamayı değiştirmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu söylediğimiz ishalde kan, koyu renk gibi bulguların olmadığı durumlar için geçerli. Zira kedinin dışkısında kan varsa bu mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumu işaret ediyordur ve kedinizi hemen veterinere götürmeniz gerekir. Dediğimiz gibi mama değiştirmek işe yaramıyorsa bunun farklı bir nedene bağlı ortaya çıkan ishal olduğu anlaşılır ve yine kedinizi mutlaka veterinere götürmenizi tavsiye ediyoruz.

İshalin tedavisi altında yatan nedenin bulunmasının ardından bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik şekilde yapılır. Bu tedavi süresince size düşen veterinerinizin direktiflerine ve kediniz için uygun gördüğü diyete harfiyen riayet etmektir. Ayrıca ishal kedilerde dehidrasyona (su kaybına)neden olacağı için kedinizin su kabında sürekli temiz ve taze su bulundurmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Kedilerde Kötü Kokulu İshal

İshal altında yatan nedene göre farklı özelliklerde olabilmektedir. Koku ve renk ile olarak gözümüze çarpan farklılıklardır. İshal durumunun standart bir kokusu söz konusudur. Bazı durumlarda ise bu koku dışında gerçekten daha farklı hissettiren, oldukça kötü koku duyulabilir. Kedi her ishal olduğunda endişelenmek gerekmese de ishal durumunu kedinin genel sağlık durumu ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bu arada genellikle ishal bir hastalık sanılıyor, oysaki ishal bir hastalık değil, kedilerde görülen birçok hastalığın semptomlarından biri. Yani kedi ishal olduğunda ardında yatan nedeni bulmaya odaklanmak gerekiyor. Kedilerde kötü kokulu ishal ise genellikle ciddi sorunların habercisi ne yazık ki.

Kötü koku kanlı ishal belirtisi olabilir!

Kedilerde kimi çok ciddi seyredebilen ve hatta ölümle sonuçlanabilen farklı viral enfeksiyonlar görülebiliyor. Özellikle aşısız kedileri etkileyen bu viral enfeksiyonlardan biri de kanlı ishal. Kedilerde gençlik hastalığı olarak da bilinen kanlı ishal en ölümcül kedi hastalıklarından biridir ve bu hastalığın en belirgin semptomlarından biri kötü kokulu ve kanlı ishaldir. Bu yüzden şayet kedinizde kötü kokulu ishal varsa yapmanız gereken ilk şey hemen veteriner hekiminize başvurmaktır. Şunu da ekleyelim; kötü kokulu ishal mutlaka kedilerde kanlı ishal hastalığı olduğu anlamına gelmez. Ancak bu semptomun neden ortaya çıktığını bulabilecek tek kişi veteriner hekim olduğu için yapılacak en doğru şey tabi ki veterinere başvurmaktır.

Bozuk yiyecekler de kötü kokulu ishale neden olabiliyor!

Kedilerin bozulmuş yiyecekler yemesi de kötü kokulu ishale neden olabiliyor. Özellikle çöp karıştırmaları ve çöpten buldukları bozulmuş besinleri tüketmeleri kedilerin midelerini bozabiliyor ve bunun sonucunda kötü kokulu ishal görülebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu