Köpekler İçin Tehlikeli Besinler ve Yiyecekler

Toplumda köpeklerin, insanın yediği her şeyi yiyebileceğine dair hâkim ve bir o kadar da yanlış bir görüş vardır ki çevremizden; “Mamaya ne gerek var!” sözünü sıkça duyarız. Oysa insan ve köpek metabolizmaları birbirinden farklıdır.  Bu bağlamda insanların tüketebildiği ancak köpekler için tehlikeli besinler sınıfına giren onca yiyecek olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar için oldukça lezzetli ve hiçbir insanın hayır diyemeyeceği bazı yiyecekler, her gün tükettiğimiz bazı ürünler köpekler için tehlikeli ve zehirli olabilmektedir. Şimdi bu ürünlere bakalım.

Çikolata

Siz çikolatanızı keyifle yerken, köpeğiniz en masum bakışıyla gözlerini size dikmiş olabilir. “Aman canım bir parçadan ne olabilir ki!” gibi, bir düşünceye kapılırsanız yavrunuza kafein ve teobromin gibi etken maddeler içerdiği için köpekler için tehlikeli besinler arasında ilk sırayı alan gıdayı yedirmiş olursunuz. Çikolatanın içeriğinde bulunan bu maddeler köpeğinizin bir anda kasılmasına ve kalp krizi geçirmesine neden olabilir. Çikolata özellikle bitter çikolata köpekler için oldukça tehlikelidir ve asla verilmemesi gerekir.

Soğan ve Sarımsak

Çiğ ya da pişmiş olması fark etmeksizin bu ikili köpekler için tehlikeli yiyecekler arasında yer almaktadırlar. Etken maddeleri nedeniyle köpeklerde toksin oluşturarak 3-4 gün içerisinde kan hücrelerinin yıkımına neden olabilirler. Köpeklere soğan ve sarımsak ve bu ürünleri içeren yemekler asla verilmemelidir.

Çiğ Balık

Köpekler için zararlı besinler arasında çiğ balık da var. Somon balığı çiğ tüketildiğinde ekstra zehirleyici olabiliyor. Çiğ balıkların ağır metal taşıyan bölümleri ve kılçıkları köpekler için öldürücü etkilere sebep olabiliyor. Tiamin eksikliğini arttıran çiğ balık, sürekli yendiğinde ani ölümlere yol açıyor. Çiğ balık köpeklere verilmemelidir. Pişmiş olarak bile; kılçık ve kemikler gibi birçok tehlikesi söz konusudur.

Her Türlü Üzüm

Az miktarda kuru veya yaş üzüm köpeğiniz için zehirleyici gıdalar içerisinde yer almaktadır. Yenildiğinde uyuşukluk ve kusma gibi semptomlarla beraber böbrekleri yıpratan bir niteliğe sahip olan üzümler, ortada bırakılmaması gereken tehlikeli besinler listesinde üst sıralarda bulunuyor.

Karaciğer

Bildiğiniz üzere karaciğer tam bir A vitamini deposudur. Az miktarda yenmesi köpeğinize zarar vermeyecektir. Lakin aşırı tüketilmesi vitamin zehirlenmesini beraberinde getirebilir. Ayrıca kas ve kemik sisteminde yıkıcı etkisi olmasıyla da köpekler için tehlikeli besinler arasındadır. Bunların yanında özellikle çiğ karaciğer ve diğer sakatat ürünleri iç parazit tehlikesi taşımaktadır. Bu hem köpeğinizin hem de sizin sağlığınızı tehdit edebilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Pek çoğumuz köpeklerimize kemikleri güçlensin diye süt ve süt ürünleri veririz. Oysa başta da belirttiğimiz üzere köpeklerimiz ile metabolizmalarımız farklılık göstermektedir. Süt ürünlerinde bulunan laktoz özellikle yavru köpekler için tehlike arz eden bir etken maddedir. İlla yesin istiyorsanız laktozu az ürünler kullanmanızı öneririz. Süt tüketimi özellikle gaz ve ishal gibi sindirim problemlerine yol açar.

Bütün Tavuk

Köpeklerimizin dişleri kuvvetli olsa da bütün tavuktaki parça kemikler diş eti ve ağız yaralanmalarını beraberinde getirmektedir. Ayrıca yutulan bu kemikler sivri yapıda olursa yemek borusu ve midede yırtıcı etkiye yol açabilir. Minik dostlarınızın bayıldıkları ancak köpekler için tehlikeli gıdalar arasında olan bütün tavuk yerine ufak kemiksiz tavuk parçaları vermeniz yerinde olacaktır. Ayrıca diğer kanatlılar içinde bu durum geçerlidir. Kanatlı hayvanların kemiklerinin içi boştur ve kemikler kırıldıklarında çok keskin olabilmektedir.

Artık Yiyecekler

Köpeklerimizin uzun ve kaliteli bir yaşam için kendilerine yönelik üretilen özel gıdalarla beslenmelidirler. Yemek artıkları, içerisinde köpekler için zararlı olabilecek yiyecekler barındırma ihtimaliyle istenmeyen durumları beraberinde getirebilir. Siz, siz olun çok sevdiğiniz minik yavrunuz için küçük masraflardan kaçınmayarak onu ne kadar sevdiğinizi gösterin.

Bu yiyecekler dışında; çiğ yumurta, mısır koçanı, küflü yiyecekler, meyve çekirdekleri, mantarlar, patates, domates, alkollü içecekler, baharat içeren salam, sucuk ve sosis gibi ürünler köpekleriniz için tehlikeli besinler arasındadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu